Church History

  • May 7, 2017

    Matthew Fisher called as Director of Youth, Community & Outreach Ministries.

  • April 13, 2017

    Jeremy Whipkey resigns as Associate Pastor to become Pastor at The Presbyterian Church of Pitcairn.

  • February 16, 2012

    Jeremy Whipkey ordained as Minister in the Presbyterian Church of America.

  • November 10, 2011

    Jeremy Whipkey called as Associate Pastor.

  • June 19, 2010

    South Building Dedicated

  • September 9, 2009

    Jeremy Whipkey called as Director of Youth Ministries & Project Development.

  • August 5, 2001

    Dennis J Gill hired as the 2nd Pastor of New Life Presbyterian Church

  • June 4, 2000

    Scott Johnston resigns as the 1st Pastor of New Life Presbyterian Church.

  • October 26, 1997

    Dedication Service for the new church building on the Raymaley Road site.

  • September 28, 1997

    The first service was held in the new Building at Raymaley Road

  • August 18, 1996

    Groundbreaking Ceremony for the new church building.

  • June 15, 1995

    The Congregation closed on the purchase of property for the church building and home sites.

  • April 1994

    The Mission Church of New Life became a particular church in the PCA.

  • April 5, 1992

    The first Worship Service was held on the second floor of the Masonic Building in Level Green.

  • Fall, 1991

    Scott Johnston called to be organizing Pastor by Pittsburgh Presbytery of the Mission Church at New Life.

  • 1990

    The Mission Committee of the MNA of Pittsburgh Presbytery agrees to study the Penn Trafford area for the possibility of planting a PCA.